wtorek, 30 kwietnia 2013

Grupa Zabawowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łobzie

Właśnie dostaliśmy rewelacyjne wieści z Biblioteki w Łobzie: Grupa Zabawowa pracuje tam pełną parą i zapowiada się, że tej pary starczy jeszcze przynajmniej na następny rok i drugą grupę.

Grupa Zabawowa działa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łobzie od stycznia tego roku. Zostało wtedy zorganizowane spotkanie dla rodziców, wyjaśniające czym jest GZ oraz ustalające regulamin i zasady spotkań. Zainteresowanie rodziców było tak duże, że Biblioteka nie musiała nawet dawać specjalnych ogłoszeń - rodzice sami zgłaszali chęć uczestnictwa. 

Zajęcia rozpoczęły się 15 stycznia. Było aż 17 dzieci z rodzicami! Zabawę balonikami, malowanie farbami i czytanie wierszyków okraszało pyszne ciasto zrobione przez jedną z mam. Od razu zrobiło się bardzo domowa atmosfera.

Na następnych spotkaniach wciąż pojawiało się ponad 15 dzieci (jeśli tylko nie szalała grypa). Do zabawy służą dzieciom piłki, szczotki do zamiatania, klamerki, szufelki, sznurówki, guziki, wełna, kartony, farby, ścinki papieru - ho ho, ale to jeszcze nie wszystko! Trzeba przecież jeszcze sprawdzić: jak pachnie słodka galaretka? Czy kasza też się rozchlapie przy przesypywaniu jak woda? Czy z mąki i soli można coś wyrzeźbić? Czy obrazy maluje się guzikami? Co się sprzedaje w zabawowym sklepie? Jak szybko jedzie dziecięcy pociąg? No i skąd wiadomo, że wreszcie jest wiosna?? Ajajaj! Nie wolno zapomnieć o odśpiewaniu "Sto lat" w urodziny kolegi i zasianiu rzeżuchy na Wielkanoc. Przy okazji przyjemnie jest posłuchać ciekawej książki albo poćwiczyć z mamą jogę!

A kto chce to wszystko zobaczyć na zdjęciach, niech szybko zagląda do galerii na stronie Biblioteki!



Kwietniowe spotkania Grup Zabawowych w bibliotekach

Bibliotekarki z Jastkowa zabrały dzieci w podróż niezwykłym pociągiem. W rytm piosenki "Jedzie pociąg z daleka" dzieci jeździły w tekturowym pociągu, który prowadziły mamy i babcie. Później dzieci, rodzice i bibliotekarki wspólnie zbudowali pociąg z kartonów, w którym dzieci usadziły swoich "pasażerów". Relacja dostępna na stronie biblioteki.



W bibliotece gminy Godziesze Wielkie w kwietniu odbyły się zabawy w przesypywanie. Dzieci bawiły się kaszą jęczmienną, kaszą manną oraz mąką wykorzystując sitka, lejki, miseczki, łyżeczki, kubki. Przesypywanie, mieszanie, przesiewanie trwały bez końca!

środa, 24 kwietnia 2013

Zielony zakątek w Bibliotece Publicznej Gminy Stare Miasto

Dosłownie parę minut temu zachęcaliśmy do lektury poradnika architektonicznego dla bibliotek (zobaczcie jeden post niżej: http://biblioteczne-dladzieci.blogspot.com/2013/04/przydatny-poradnik-dla-bibliotek.html) i polecaliśmy przykład Gminnej Biblioteki Publicznej w Mielniku, a już mamy kolejne ciekawe rozwiązanie architektoniczne, którym warto się pochwalić.

Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto stworzyła dla swoich czytelników "zielony zakątek". Brawo! Doceniamy pomysł i piękną realizację. Życzymy wielu odwiedzających!

Źródło: https://www.facebook.com/pages/Biblioteka-Publiczna-Gminy-Stare-Miasto/540083076003677

Przydatny poradnik dla bibliotek planujących zmiany w budynku biblioteki

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Książki wydał poradnik "Biblioteka - dobre miejsce. Poradnik architektoniczny dla bibliotek". Zawiera  mnóstwo przydatnych porad dla bibliotek, które planują lub już prowadzą prace przy przebudowie czy remoncie. 

Uwaga! Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla małych placówek w gminach wiejskich i małych miastach. Znajdziemy w nim informacje od konsultacji społecznych poprzedzających planowanie, przez określenie budżetu, wykonanie projektu, przeprowadzenie przetargu do wzorów dokumentów.

Szczególnie polecamy rozdział: "Partycypacyjna konsultacja architektoniczna na przykładzie Gminnej Biblioteki Publicznej w Mielniku", gdzie pokazane zostały konkretne rozwiązania architektoniczne.

Poradnik jest do pobrania ze strony Programu Rozwoju Bibliotek

wtorek, 23 kwietnia 2013

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich życzymy Wam całego mnóstwa dobrych książek 
i nieskończonego czasu na ich czytanie! 
Niech żyją książki!

www.swiatowydzienksiazki.pl

Co słychać w bibliotekach z naszego programu?

  • W Gminnej Bibliotece Publicznej w Stromcu królowały ostatnio balony, torebki foliowe i gazety. Sprawdzone zostały ich możliwości latania, szybkość opadania oraz odgłosy, jakie wydają w dziecięcych rączkach. Wszystkie te działania zarejestrowane są na zdjęciach, które można obejrzeć na stronie Biblioteki.

  • Jeże zagościły ostatnio do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastkowie. Pierwszym jeżem był smutny jeżyk z wiersza Wiesława Drabika. Następne pojawiły się całymi rodzinami - zrobione przez dzieci z masy solnej i makaronu. Jeżowe rodziny i ich twórców można obejrzeć w galerii Biblioteki.


  • Czytanie, porównywanie, zabawa, kolorowanie i gry – tak w skrócie można podsumować ostatnie spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim. Dzieci wysłuchały opowiadania Beaty Ostrowickiej „Spory, Malutek i słoneczko”, znajdywały różnice i naklejały naklejki. Później mogły trochę poskakać po kolorowych kółkach, pograć w „Cztery pory roku” i pokolorować żabki. Oraz – zapisać się do biblioteki. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania.

  • W Gminnej Bibliotece Publicznej w Zbrosławicach gościły niedawno przedszkolaki. Podczas wizyty dowiedziały się co to jest biblioteka i czym zajmują się panie bibliotekarki.Później odbywało się czytanie opowiadań, baśni, rozmowa na temat pierwszych oznak wiosny, a na koniec – poczęstunek.

  • Nowy cykl zajęć – „Biblioteka bajkopisarza” - przygotowała dla przedszkolaków Biblioteka Gminy Gołcza. Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Gołczański Klub Malucha”. Zdjęcia z Klubu Malucha do zobaczenia w galerii na stronie Biblioteki.

  • Plastelinowe obrazy tworzyły dzieci i ich rodzice na spotkaniu w Bibliotece Publicznej Gminy Nowa Ruda. Rolowanie plasteliny okazało się dla dzieciaków czymś nowym, ale szybko opanowały metodę.
  • Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto na bieżąco zamieszcza fotorelacje z Grup Zabawowych – a jest ich dwie: Starsza i Młodsza. Galeria zdjęć do obejrzenia na Facebooku Biblioteki.

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Jak zorganizować dobre spotkanie? Dowiedz się na szkoleniu!

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych zapraszają na szkolenie:
http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/2481


Szkolenie jest przeznaczone dla bibliotekarzy i bibliotekarek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek oraz przedstawicieli organizacji współpracujących z bibliotekami (w ramach Gminnych Koalicji lub Partnerstw Lokalnych).

O czym będzie mowa? Na szkoleniu prowadzonym metodą warsztatów będą poruszane kwestie: celu spotkania i jego realizacji, prowadzenia dyskusji i wyboru narzędzi pracy w zależności od spotkania.

Czego można się nauczyć? Przede wszystkim pewnego i swobodnego prowadzenia spotkań, różnych technik pracy grupowej, różnych form współpracy w grupie, rozwiązywania problemów podczas spotkań.

Pierwsze szkolenia odbędą się w czerwcu 2013 roku, a zapisać się będzie można w maju w Wirtualnym Segregatorze.

środa, 17 kwietnia 2013

Projekt "Młode Menedżerki Kultury"

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie "Młode Menedżerki Kultury".
Projekt skierowany jest do młodych kobiet aktywnie działających w sferze kultury w małych ośrodkach.

Organizatorzy wyłonią 10 kobiet, które wezmą udział w dwóch etapach projektu.

I etap to warsztaty w Warszawie - będą dotyczyły m.in. zarządzania ludźmi i czasem - po których nastąpi tzw. job-shadowing, czyli indywidualna współpraca z jedną z mentorek projektu.

II etap to dzielenie się swoimi doświadczeniami z lokalną społecznością. Uczestniczki projektu będą miały za zadanie:
- przygotować plan rozwoju swojej placówki,
- zorganizować spotkanie zespołu swojej instytucji, na którym podzieli się swoją wiedzą lub przedstawi job-shadowing jako case study planowania rozwoju lokalnej instytucji/organizacji,
- zorganizować inspirujący warsztat dla młodych kobiet aktywnych w strukturach lokalnej społeczności.

Rekrutacja trwa do 8 maja.

Więcej informacji na stronie projektu

wtorek, 16 kwietnia 2013

Biblioteka w Lwówku Śląskim wśród Mistrzów Promocji Czytelnictwa

Miło nam poinformować, że kolejna biblioteka biorąca udział w II edycji Bibliotecznych zajęć dla dzieci i rodziców, została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie. 
Tym razem nasze serdeczne gratulacje ślemy do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lwówku Śląskim, która została wyróżniona w konkursie "Mistrz Promocji Czytelnictwa 2012"
Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Źródło: http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/2448

czwartek, 11 kwietnia 2013

Odkrywcy lądów nieznanych w Gołczy

"Morska wyprawa - świetna zabawa" to hasło kolejnego spotkania Grupy Zabawowej w Gołczy. Na czas zajęć sala biblioteczna przemieniła się w bezkresne morskie wody, a dmuchany basen pełnił rolę statku. Dzieciaki dowiadywały się jak posługiwać się mapą i jak naprawić żagle i dzięki tej wiedzy udało im się bezpiecznie dopłynąć do wyspy pełnej skarbów. Rozwiązując zagadki oraz pokonując przeszkody zastawione przez piratów udało im się odkryć ukryty skarb! Uczestnicy byli zachwyceni tą wyprawą.
Ciekawe, gdzie wyobraźnia poniesie ich następnym razem?



wtorek, 2 kwietnia 2013

Światowy Dzień Książki dla Dzieci

Dzisiaj, 2 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki dla Dzieci. Zachęcamy, by przeczytać dzisiaj (nie tylko dzieciom) jakąś książkę dla dzieci. Może ulubioną lekturę z dzieciństwa? 

Zobaczcie jakie skarby literatury dziecięcej odnajdują autorki dwóch blogów:
To dla pamięci i Ze starej skrzyni 

A więcej ciekawych blogów o książkach znajdziecie na stronie Programu Rozwoju Bibliotek.