czwartek, 26 lutego 2015

Biblioteką KIERUJ W DOBRYM STYLU

Do 8 marca trwa rekrutacja do programu "Kieruj w dobrym stylu". Program Szkoły Liderów i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego kierowany jest do dyrektorek i dyrektorów bibliotek.

Dlaczego "Kieruj w dobrym stylu"?
Program daje możliwość rozwoju kompetencji przywódczych i zarządczych          w kierowaniu zespołem, usprawnianiu wewnętrznej komunikacji, współpracy          z otoczeniem. 

Dla kogo?
  • Dla dyrektorów i dyrektorek bibliotek, które brały udział w programach: Program Rozwoju Bibliotek, RozPRACUJ to z biblioteką, Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur, Strefy Innowacji, LABiB.
  • Dla kierowników i kierowniczek Bibliotek (biorących udział w wymienionych wyżej projektach) połączonych z inną instytucją (np. Gminnym Ośrodkiem Kultury) lub działających w strukturach Urzędu Gminy.
  • Dla dyrektorów i dyrektorek bibliotek powiatowych z miast do 50 tys. mieszkańców, które nie brały udziału w projektach FRSI. 
W jaki sposób?
W ramach programu odbywać się będą 2 zjazdy szkoleniowe, spotkania regionalne oraz nieobowiązkowo, dla zainteresowanych szkolenia dla inicjatorów, coaching, webinaria i spotkanie podsumowujące. 

Jak się zgłosić?
Zgłoszenie można wysłać wypełniając formularz w wirtualnym segregatorze po zalogowaniu. 

http://www.biblioteki.org/pl/kieruj_w_dobrym_stylu/zglos_sie

środa, 25 lutego 2015

Nowe możliwości dla Grup Zabawowych z województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego

Grupom Zabawowym z województw dolnośląskiego i wielkopolskiego proponujemy udział w czterech nowych warsztatach współorganizowanych w ramach projektu "Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy". Przedstawiamy zaproszenie Grup Zabawowych do programu:


Szanowne Panie,

Chcielibyśmy Wam zaproponować udział w naszym nowym programie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” (ZJZR).

Celem programu jest wzrost świadomości na temat roli żywienia we wczesnym okresie życia wśród pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców, promowania zrównoważonej diety oraz kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych.
Do żłobków i przedszkoli chcemy dołączyć także nasze Grupy Zabawowe.

Dla Grup Zabawowych proponujemy przeprowadzenie 4 spotkań warsztatowych o tematyce żywieniowej• Warsztat I wprowadzający na temat zasad prawidłowego żywienia dzieci. Rozdawany będzie również poradnik żywienia dla rodziców wydany przez Instytut Matki i Dziecka
• Warsztat II o tematyce żywieniowej
• Warsztat III o tematyce żywieniowej
• Warsztat IV podsumowujący wprowadzone zmiany.

Wszystkie spotkania poprowadzą dietetyczki lub dietetycy biorący udział w programie ZJZR. Warsztaty mogą odbywać się w czasie trwania Grupy Zabawowej lub – jeśli to będzie dla Was wygodniejsze – dietetycy mogą uczestniczyć w oddzielnym spotkaniu z samymi rodzicami. Dietetycy przyjadą do Was po ustaleniu dogodnych dla Was terminów. Planowany termin warsztatów: kwiecień-czerwiec 2015 r.
Udział w programie jest BEZPŁATNY. Koszty przyjazdu dietetyków i przeprowadzenia warsztatu pokrywane są w ramach programu ZJZR.

Warunkiem Waszego udziału w programie ZJZR jest zarejestrowanie się na stronie programu.
Zapraszamy zainteresowane Animatorki do zapisywania swoich Grup Zabawowych na stronie:
http://zdrowojemy.info/dla-placowek/zapisz
W polu: Nazwa placówki należy wpisać: Grupa Zabawowa
W polu: rodzaj placówki: żłobek prywatny.
Wasze zgłoszenia przyjmujemy do 6 marca 2015 r.

W przypadku pytań proszę o kontakt ze mną: dkmita@frd.org.pl

Serdeczności
Dominik Kmita
 

czwartek, 19 lutego 2015

Jak wspierać rozwój dziecka od narodzin do dorastania?

Jak wspierać rozwój dziecka od narodzin do dorastania?
Polecamy serię poradników przygotowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych pod redakcją prof. Anny Brzezińskiej. Poradniki "Niezbędnik Dobrego Nauczyciela" obejmują serie:
  1. Rozwój w okresie dzieciństwa i dorastania.
  2. Opieka i wychowanie w okresie dzieciństwa i dorastania.
Każda z serii zawiera 6 tomów opisujących rozwój dziecka od urodzenia do późnego dorastania. 
Tom I - Wczesne dzieciństwo
Tom II - Wiek przedszkolny 
Tom III - Wczesny wiek szkolny
Tom IV - Środkowy wiek szkolny
Tom V - Rozwój nastolatka. Wczesna faza dorastania
Tom VI - Rozwój nastolatka. Późna faza dorastania.

Gorąco zachęcamy do lektury - poradniki są skierowane zarówno do specjalistów i pedagogów, jak i do rodziców oraz osób opiekujących się dziećmi. Wszystkie są do pobrania z biblioteki Instytutu Badań Edukacyjnych: http://eduentuzjasci.pl/publikacje-ee-lista.html?option=com_content&view=category&id=214&Itemid=282&select_item=83_213&select_item_83_213=84_214



środa, 18 lutego 2015

Dotacje Fundacji Kronenberga - także dla bibliotek

Od 2 marca zostanie uruchomiona możliwość ubiegania się o dotacje z Fundacji Kronenberga na działania związane z edukacją  i rozwojem lokalnym. Drugi nabór otwarty zostanie 7 września.


W działaniach edukacyjnych dotacją mogą być objęte programy dotyczące:
- innowacji w edukacji
- edukacji ekonomicznej
- dziedzictwa kulturowego i tradycyjnego 
- twórczości artystycznej dzieci i młodzieży

W działaniach związanych z rozwojem lokalnym dotacją mogą być objęte programy dotyczące:
- priorytetów opieki zdrowotnej
- polityki społecznej
- nauki przedsiębiorczości

Biblioteki również mogą się ubiegać o dotację na działania warsztatowe, szkoleniowe, konkursy lub olimpiady. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursowym: http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/6138.htm#wnioski.



poniedziałek, 16 lutego 2015

Konkurs w programie "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

Zapraszamy do udziału w konkursie grantowym w ramach programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia". W edycji w 2015 roku zaproszone zostały również biblioteki. Przedstawiamy ogłoszenie konkursowe:


Szanowni Państwo,

z wielką przyjemnością zapraszamy do udziału w trzeciej edycji konkursu grantowego w ramach edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, organizowanego przez Fundację NUTRICIA i Federację Polskich Banków Żywności. W tym roku do wygrania jest 15 grantów finansowych, każdy na kwotę 5000 zł brutto. W konkursie mogą wziąć udział podmioty z całej Polski, które chcą wykazać się inicjatywą w promowaniu prawidłowego żywienia kobiet w ciąży i dzieci w pierwszych latach życia:

  • organizacje pozarządowe, które w ramach celów statutowych realizują działalność edukacyjną lub promocję zdrowego żywienia (fundacje i stowarzyszenia),
  • publiczne żłobki oraz kluby dziecięce, działające na mocy ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,
  • biblioteki publiczne.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest przedstawienie unikalnego i efektywnego projektu edukacyjnego, promującego prawidłowe nawyki żywieniowe kobiet w ciąży i dzieci do lat trzech ze szczególnym uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności dla tej grupy. Inspiracją dla uczestników powinno być 6 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni, do których zaliczamy:

1. Prawidłowe żywienie podczas ciąży
2. Wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka
3. Zbilansowaną dietę dziecka
4. Odpowiednią ilość witaminy D przez cały rok
5. Ograniczenie soli i cukru w diecie dziecka
6. Pięć regularnych posiłków w ciągu dnia

Jak co roku, konkurs popularyzuje prawidłowe żywienie dziecka w trakcie 1000 pierwszych dni życia – w tym wyjątkowym czasie odbywa się proces tzw. programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w jego dorosłym życiu.

Podmioty zainteresowane udziałem w tegorocznej edycji konkursu mogą złożyć wniosek do 13 marca 2015 r., wyłącznie za pomocą formularza on-line, dostępnego na stronie www.1000dni.pl. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona 3 kwietnia br. Autorzy najbardziej innowacyjnych i ciekawych projektów zostaną nagrodzenia grantami na ich realizację.

Konkurs organizowany jest w ramach edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęconego edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów dzieci do 3. roku życia. Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela Aleksandra Dementko z Federacji Polskich Banków Żywności: tel. 22 654 64 00; (dyżur: środy 9:30-11:00) e-mail: granty1000dni@bankizywnosci.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie! 
Z poważaniem,

Joanna Pindral
Specjalista ds. żywienia i programów edukacyjnych Fundacji NUTRICIA   
Marek Borowski
Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności