poniedziałek, 5 listopada 2012

Garść inspiracji część 2

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi relacjami ze spotkań, które odbywały się w bibliotekach w całej Polsce.

Grupa Zabawowa w Opatówku

„Bajkowa noc z piratami” to zabawa dla czytelników biblioteki w wieku 7 – 10 lat. Przed dniem imprezy dzieci miały za zadanie przeczytać jedną książkę o przygodach piratów i przygotować do niej ilustrację. Tak przygotowane mogły przystąpić do eliminacji W tym czasie Animatorka ozdobiła salę – zawiesiła hamaki, mapy skarbów, zbudowała palmę z pirackiej wyspy i poukrywała w Bibliotece i okolicznym parku wskazówki do odnalezienia skarbu.
W dniu imprezy dzieci przyszły do Biblioteki przebrane za piratów. Po oficjalnym powitaniu dzieci przystąpiły do budowy pirackiego statku, na pokładzie którego złożyły uroczystą piracką przysięgę ułożoną przez Animatorkę. Za zadanie miały także wspólnie wymyślić nazwę dla swojego statku, toczyła się tu prawdziwa burza mózgów.

Nagrodą za wspaniale wykonany statek i oryginalną nazwę był fragment mapy skarbu z informacjami jak szukać dalszych jej części. Kolejne fragmenty mapy były ukryte w parku (zabawa jak w podchody). Radość była o tyle większa, że było już po zmroku, więc dzieci w swoich poszukiwaniach korzystały z latarek. Mapa była tak zaplanowana, że doprowadziła dzieci z powrotem do biblioteki, a skarbem okazały się rozmaite owoce, z których dzieci przygotowały dla siebie sałatkę. Animatorka przygotowała też krótką informację dotyczącą wybranych owoców, dzięki temu dzieci mogły dowiedzieć się skąd pochodzi i jak smakuje np. owoc liczi.  Po przekąsce dzieci odpoczywały na statku słuchając pirackich opowieści.
W Bibliotece dzieci brały udział w zabawach, takich jak celne oko pirata („strzelanie” kulami
armatnimi do celu), oddalające się okręty (w parach dzieci rzucają do siebie przedmiot, co chwila oddalając się od siebie). Ilość i typ zabaw zależy od ilości czasu i fantazji dzieci i Animatorki. W każdej zabawie zwycięzców można poczęstować cukierkami z doczepionymi do nich małymi karteczkami zawierającymi wyjaśnienia słów takich jak: galeon, flota, galera, przedni kasztel, tawerna, haracz, itd.
W Opatówku zabawa skończyła się po północy, dzieci jeszcze długo wymieniały się wrażeniami z wieczoru, aż wreszcie usnęły pomiędzy bibliotecznymi regałami.
„Bajkowa noc z piratami” jest świetną okazją do przeżycia pirackiej przygody! Rozwija umiejętność współpracy w grupie, orientacji w terenie podczas poszukiwania kolejnych wskazówek i kreatywności podczas przygotowań do wcielenia się w rolę prawdziwego pirata.


Grupa Zabawowa w Korszach
„Bajkowy Kącik Malucha” zaprasza w każdy wtorek od 10 na dwugodzinną grupę zabawową.   Uczestnikami spotkań są dzieci w wieku 2-5 lat, którym towarzyszą opiekunowie.
Niezwykłą popularnością cieszą się duże, kolorowe klocki zrobione z gąbki. Jedną z proponowanych zabaw z ich użyciem są „Kamienie w wodzie”. Na podłodze rozstawiamy okrągłe klocki, które posłużą nam jako kamienie, po których dzieci muszą przeskakiwać, aby nie wpaść do „wody”. Ćwiczenie pomaga rozwinąć koordynację ruchową dziecka. 
Klocki mogą też posłużyć do budowy pociągu, samolotu, samochodu, statku, rakiety i innych maszyn, którymi możemy wspólnie wyruszyć na wycieczkę. Przygodom zawsze towarzyszą wiersze i opowiadania tematycznie związane z planem podróży.
Dobrą formą uczącą dzieci odpowiedzialności  w „Grupie  Zabawowej” są pamiętniki prowadzone przez dzieci i rodziców. Po każdym spotkaniu uczestnicy otrzymują zdjęcie wykonane w trakcie  zabawy, które po powrocie do domu wklejają do swojego pamiętnika, uzupełniając go o wrażenia i przemyślenia po zabawie. Prowadzenie pamiętnika uczy także obowiązkowości, dziecko musi pamiętać o uzupełnieniu wpisu i o wzięciu go na zajęcia. Dla Animatorek jest to informacja zwrotna dotycząca wrażeń i oczekiwać wobec spotkań „Bajkowego Kącika Malucha”.



Grupa Zabawowa w Przodkowie
W zajęciach obecnie bierze udział siedem mam i dziewięcioro dzieci. Spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają od godziny 16 do 18. Raz w  miesiącu Animatorki spotykają się z mamami, w celu omówienia spraw organizacyjnych i ułożenia scenariuszy na kolejne spotkania. Również raz w miesiącu zbierana jest symboliczna składka na przekąski i napoje w trakcie spotkań. Dzieciom oraz rodzicom najbardziej podobają się zajęcia z chustą Klanzą, zajęcia plastyczne z farbami oraz spotkania z wróżką.
Ostatnio w Bibliotece odbył się cykl 3 spotkań poświęconych mamie pod hasłem „Mama oczami dziecka”.
W czasie pierwszego spotkania dzieci rysowały portrety mam, które przyjmowały różnorakie pozy i osobowości, mieliśmy mamę – rolniczkę, mamę – tancerkę, a nawet mamę-gangstera.
Drugie spotkanie odbyło się w ramach festynu dla całych rodzin organizowanego przez Bibliotekę. Starsze rodzeństwo i ich koledzy wcielili się w postacie z bajek - Pocahontas, Piotrusia Pana, Czerwonego Kapturka, Księżniczki, Kopciuszka, czy Boba Budowniczego. Był też dmuchany zamek i cieszące się najwyższą frekwencją stoisko z malowaniem dziecięcych  twarzy. Wielkie obrazy namalowane na stoisku z farbami, zawisły na klamerkach na placu. W bibliotecznym pokoju zabaw „urzędowała” wróżka, która z magicznej skrzyni wyczarowywała ulubione bajki. Na koniec zespół „Steps” zaprosił wszystkich do wspólnego tańca ucząc kroków.
Podczas ostatniego spotkania dzieci wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do ZOO. Po  ZOO w Gdańsku-Oliwie poruszali się wagonikami. Dzieci otrzymały zadanie – miały wyszukiwać  zwierzęce rodziny. Nikoś zauważył rodzinę małp, Pawełek dziki z małymi świnkami, a Samuel rodzinę pingwinów.
„ Grupy zabawowe” w Bibliotece cieszą się ogromnym powodzeniem. Dzieci szybko się integrują, mamy dużo rozmawiają, wymieniają się doświadczeniami. Spotkania  zwiększają więź dziecka z mamą, uczą dzieci tolerancji, pracy w grupie.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz