piątek, 2 listopada 2012

Garść inspiracji dla animatorek i animatorów

Poniżej przedstawiamy wybrane, spośród wielu nadesłanych do nas, opowieści z różnorodnych wydarzeń, które w ramach projektu odbywały się w bibliotekach w całej Polsce.
Mamy nadzieję, że pomogą wszystkim zainteresowanym w tworzeniu i realizacji nowych pomysłów na zajęcia z dziećmi i dorosłymi.

Zajęcia integracyjno-edukacyjne w bibliotece w Wiśniówce

Biblioteka zorganizowała trzydniowe święto Japonii w Masłowie. Na zajęcia zaproszeni byli wszyscy chętni – dzieci z rodzicami.
Pierwszy dzień zajęć był bardzo intensywny, uczestnicy poprzez zajęcia plastyczne poznawali kulturę Japonii. Razem tworzyli i dekorowali japońskie maski i wachlarze. Dzieci brały udział w grze Fukuwarai polegającej na doczepianiu oczu, nosa i ust  na kontury twarzy, ale  z zasłoniętymi oczami. Atrakcją dla czytelników było również przemiana w prawdziwe gejsze i samurajów (Animatorka wykonała im makijaż, wszyscy przebrali się w „japońskie” stroje) Na koniec zajęć uczestnicy wspólnie czytali wydrukowane baśnie japońskie.
Drugiego dnia uczestnicy uczyli się składania papierowych zwierzątek origami – piesków, kotków i słoników. Następnie do Biblioteki przybył gość specjalny – nauczyciel języka japońskiego, dzięki któremu uczestnicy mogli nauczyć się pisowni i wymowy swoich imion w języku japońskim.
Ostatniego dnia zajęcia prowadził gość - Pan, który mieszkał w Japonii. Pokazał dzieciom fotografie Japonii z własnego archiwum i opowiadał o życiu w tym kraju.
Zajęcia uczyły dzieci dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego. Wzbudziły również zainteresowanie odmiennymi kulturami. Dzięki licznym zadaniom plastycznym wzmocniły zdolności motoryczne dzieci.
Zajęcia wzbudziły takie zainteresowanie, że lokalna telewizja nakręciła o nich reportaż, a Animatorka poprowadziła również lekcje dotyczące kultury Turcji i Macedonii.

Mali Badacze w Brusach
W ramach cyklu zajęć „Mali badacze” Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego  w Brusach zorganizowało warsztaty kalkografii. Zajęcia prowadziła pani Renata Goebel, na co dzień nauczycielka plastyki w Centrum. Spotkanie zorganizowano 29 maja z okazji Dnia Matki. Uczestnikami warsztatów były dzieci w wieku od 3 do 5 lat i towarzyszące im mamy. Tematem przewodnim warsztatów było zaprojektowanie i stworzenie bukietów kwiatów w wazonie dla mam z okazji ich święta.
Pierwszym zadaniem było stworzenie matrycy, czyli formy służącej do powielania odbitek z papieru o różnej fakturze. Dzieci wraz z mamami wycinały poszczególne elementy kwiatów i naklejały je na przygotowaną tekturę. Kolejnym etapem było wykonywanie odbitek, tzw. rycin  za pomocą kalki drukarskiej. Pani Renata Goebel zaprezentowała uczestnikom jak wykonać odbitki, następnie chętni uczestnicy mogli wykonywać je sami.
Warsztaty były okazją do zapoznania się z rzadko spotykaną techniką plastyczną - kalkografią. Zajęcia dały dzieciom możliwość rozwoju zdolności motorycznych i kreatywności.
Dzieci wraz z mamami z radością współtworzyły niezwykłe dzieła plastyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz