środa, 14 stycznia 2015

"Godzinka dla rodzinki" Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju – Filia1

Praca zdobyła wyróżnienie w konkursie "Dzieci buszują w bibliotece"

Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju – Filia1 zorganizowała cykl warsztatów dla małych dzieci w wieku 3 do 5 lat, w których wzięło udział około dwudziestu dzieci zarówno dziewczynek jak i chłopców wraz z rodzicami.
 GODZINKA DLA RODZINKI to cykl zajęć, w ramach którego odbyło się dziewięć tematycznych, dwugodzinnych spotkań. Organizowałyśmy je dwa razy w miesiącu w sobotnie poranki.
Każde warsztaty miały podobny schemat ale zupełnie inną treść wzorowaną na opracowanych wcześniej szczegółowych scenariuszach. Opierały się one  między innymi na materiałach zaczerpniętych z poradnika wydanego przez wydawnictwo Nowa Era, zatytułowanego Niebieski Smok do którego dołączona była płyta z krótkimi kreskówkami, które miały na celu przybliżyć tematykę zajęć. My te gotowe scenariusze potraktowałyśmy dość luźno, stanowiły one dla nas jedynie małą inspiracje. Każde z zajęć przygotowywałyśmy czerpiąc z własnych pomysłów oraz wiedzy. Zawierały one takie elementy jak bajkoterapia, zabawy integracyjne, ruchowe, plastyczne oraz edukacyjne.

Osiem pierwszych zajęć dotyczyły otaczającego nas świata, m. in.  ekologii, zdrowego stylu życia, przyrody, dźwięków, jedzenia, różnic rasowych itp. Dzieci dzięki naszym lekcją miały możliwość w sposób inny i często dla nich nowy poznawać ten „niezrozumiały” dla nich świat. Przewodnikami po nim byłyśmy my Panie bibliotekarki wraz z głównymi bohaterami bajki Niebieski Smok, ale co najważniejsze ich kompanami i towarzyszami zabaw byli rodzice. Ostatnie dziewiąte wspólne spotkanie było nagrodą dla naszych małych przyjaciół i ich rodzin. Nosiło ono tytuł: Lekcja przyrody dla wybitnie ciekawskich podczas których specjalnymi gośćmi były egzotyczne zwierzaki wraz ze swoją opiekunką, która bardzo ciekawie o nich opowiadała.


Celem naszych zająć było przede wszystkim stworzenie miejsca dla małych dzieci wraz z opiekunami. Rodzice i dzieci nie mają zbyt wiele czasu w codziennym, zabieganym świecie  na wspólną zabawę, naukę i obserwancie siebie na wzajem. Nasz projekt umożliwił im to. Chciałyśmy aby nasze zajęcia stały się inspiracją do pracy rodzica z dzieckiem, pomysłem na wspólne spędzenie czasu, sposobem na niebanalne odkrywanie świata oraz uczenia się dziecka poprzez zabawę właśnie. Każdej małej istocie potrzebny jest bowiem duży przewodnik, który ją poprowadzi, nauczy najważniejszych umiejętności, pokaże co jest dobre a co złe. Mamy nadzieje ze nasze warsztaty stworzyły takie możliwości zarówno dzieciom jak i ich rodzicom, pobudziły do działania i stały się po prostu okazją do dobrej zabawy.


OPIS JEDNEGO Z POJEDYNCZYCH ZAJĘĆ

        Tajemnice roślin – warsztaty z cyklu Godzinka dla rodzinki.
             Nasze zajęcia mają na celu wszechstronnie stymulować rozwój dzieci.  Każdy tydzień to inny temat, nowe pomysły, tak aby zarówno dziecko jak i dorosły doskonale spędzili czas.
           Zajęcia  zawsze rozpoczynają się od zabawy integracyjnej lub zabaw z chustą klanza. Kolejnym punktem naszych warsztatów jest  oglądanie filmu,  są to zabawne i pouczające historyjki o grupie przyjaciół , która zaopiekowała się małym smokiem - Iskierką. Bohaterowie poszukują mamy Iskierki, po drodze przeżywają wiele ciekawych przygód. W tym odcinku dzieci poznają rośliny, ich budowę właściwości, a także zagrożenia związane z niektórymi z nich. Po obejrzeniu bajki prowadzona jest rozmowa kierowana, oraz zadania związane z filmem:
  1. dzieci wraz z rodzicami siadają w kole, na środku ustawiony jest kosz z warzywami i owocami wspólnie nazywamy rośliny i dzielimy wg różnych kategorii,
  2. zgadywanka – dzieci mają zasłonięte oczy, rodzice podają im do spróbowania różne owoce i warzywa, zadaniem dziecka jest rozpoznanie za pomocą zmysłu węchu i smaku zjadanych pyszności
  3. mały ogrodnik – dzieci wspólnie z rodzicami sadzą nasionko fasoli, w ozdobionych przez siebie słoiczkach, przez kolejne tygodnie będą obserwowały i podlewały swoje uprawy,
  4. zajęcia plastyczne – dzieci metodą collage lub inną dowolną techniką wyklejają bukiecik dla Iskierki z suszonych liści,
  5. zakończenie zajęć wspólną zabawą i śpiewem,
  6. wypożyczanie książek związanych z tematyką zajęć.

Trzy wyzwania:
  • Stworzenie takiego projektu, który sprostałby wymaganiom zarówno dzieci jak i rodziców. Dobranie tematyki, materiałów oraz sposobu prowadzenia zajęć do obydwóch grup wiekowych.
  • Dopasowanie dni oraz godzin tak aby było one odpowiednie dla wszystkich chętnych.
  • Wyzwaniem było zintegrowanie grupy, stworzenie odpowiedniej atmosfery.

Trzy „złote rady”:
  • Pomocne było to że my jako prowadzące  też jesteśmy młodymi mamami i mamy dzieci w podobnym wieku, umiałyśmy dzięki temu dopasować się do grupy i wczuć się w jej potrzeby.
  • Wszyscy otwierali się bardzie w momencie gdy na zajęcia przyprowadzałyśmy swoje pociechy. Spowodowało to że rodzice zobaczyli nas w innej roli, skrócił się dystans. Uświadomili sobie również to, że wszyscy borykamy się z podobnymi problemami.
  • Ważne jest zachowanie zimnej krwi w momentach trudnych. Gdy np. jedno z młodych uczestników zaczęło płakać, lub robiło coś zupełnie innego iż było w planie. Przeważnie nie reagowałyśmy. Pozwalałyśmy aby rodzic, który zazwyczaj wie najlepiej jak zająć się w takim wypadku swoim dzieckiem zapanował nad sytuacją a nasze zajęcia trwały nie przerwanie dalej. Mama lub tata nie czuło tym samym presji. Nie daliśmy im odczuć, że coś jest nie tak. Pozwalałyśmy na zupełną spontaniczność ponieważ nie uda się czegoś dokonać na siłę i za wszelką cenę. Plan planem ale czasami takie nie kontrolowane sytuacje, które dość często zdążają się przy pracy z dziećmi dają nam o wiele lepsze efekty.

Justyna Półtorak
Ewelina Wódkiewicz
Biblioteka Publiczna Krynicy-Zdrój: http://www.bibliotekakrynica.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz