poniedziałek, 19 stycznia 2015

"W plastusiowej krainie" Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. K. I. Gałczyńskiego w Morągu

Praca zdobyła dodatkowe wyróżnienie w konkursie "Dzieci buszują w bibliotece"


 "W Plastusiowej krainie" – to cykl spotkań przygotowanych przez pracowników Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu skierowany do dzieci w wieku od 6 do 13 lat. W jego ramach odbyło się pięć spotkań, każdego dnia uczestniczyło około 40 osób, w tym 30 dziewczynek i około 10 chłopców.
W ramach cyklu spotkań dzieci zapoznały się z historią bohaterów „Plastusiowego pamiętnika” autorstwa Marii Kownackiej. Uczestnicząc w warsztatach plastycznych dzieci miały możliwość wykonania m.in. plastelinowego ludzika według własnej inwencji twórczej, natomiast warsztaty literackie pobudziły ich wyobraźnię do stworzenia własnego scenariusza w oparciu o głównego bohatera, czyli Plastusia. Miały możliwość porównania przedstawionego w prezentacji multimedialnej obrazu szkoły z dawnych lat, który bardzo różni się od współczesnego. Ponadto poznały historię papieru oraz pisma kształtującego się na przestrzeni wieków. Dodatkową atrakcją było własnoręczne tworzenie fantastycznych pamiętników. Podczas warsztatów teatralnych dzieci podzielone na grupy zajęły się wykonaniem kostiumów, scenografii i kukiełek w celu zaprezentowania wymyślonej przygody Plastusia pozostałym dzieciom w formie przestawienia teatralnego.

Celem przedsięwzięcia było propagowanie wiedzy na dany temat w sposób przyjazny dziecku m.in. poprzez zabawę, naukę, integrację oraz doświadczanie. Dobór tematu związany był z 120 rocznicą urodzin Marii Kownackiej, przez co podjęte działania miały na celu rozwijanie zainteresowań literackich inspirowanych twórczością autorki. Ponadto spotkania te dały możliwość rozwijania pasji, zdolności manualnych i ruchowych, jak również pomogły zintegrować grupę w różnym wieku. Celem dodatkowym było umożliwienie dzieciom zaprezentowania i popularyzowania własnej twórczości artystycznej szerszej grupie odbiorców. Była to także bardzo efektywna forma promocji czytelnictwa oraz biblioteki.
Jednym ze spotkań cyklu, które chciałybyśmy opisać, przygotowane zostało pod hasłem ,,O kleksie z kałamarza”. Zajęcia rozpoczęły się prezentacją multimedialną dotyczącą rozwoju pisma na przestrzeni wieków, która dostarczyła podstawowych informacji niezbędnych do dalszej pracy i działań. Dzieci miały okazję poznania trudnej sztuki kaligrafii i niepowtarzalną możliwość posługiwania się dawnymi przyborami piśmienniczymi. Dla uczestników zostały stworzone trzy różne stanowiska pracy, każde z nich obejmowało inne narzędzia piśmiennicze oraz zadanie do wykonania. Dzieci podzielone na grupy pracowały na każdym stanowisku. Wykorzystując piórka kreślarskie grupa musiała  zmierzyć się z trudną sztuką rysowania znaków chińskich, która z pozoru wydawała się stosunkowo łatwa. Dzieci zauważyły, że posługując się tym pismem bardzo ważny jest każdy szczegół i precyzja w odwzorowaniu danego znaku, gdyż najmniejszy błąd może spowodować zmianę jego znaczenia. Natomiast zadaniem kolejnej grupy było napisanie krótkiego tekstu zawierającego motto z książki „Plastusiowy Pamiętnik” za pomocą pióra gęsiego. Zadanie to wymagało dużego skupienia, gdyż dzieci spostrzegły, że niewłaściwe posługiwanie się tym narzędziem mogło spowodować powstanie kleksa, którego nie można usunąć. Niewiele łatwiejszym przyborem do pisania okazała się stalówka, którą na co dzień posługiwali się dziadkowie uczestników spotkania. Zmierzenie się z tym zadaniem pozwoliło im uświadomić sobie, jak wielki trud i wysiłek musieli włożyć ówcześni uczniowie podczas odrabiania lekcji. Wszystkie te działania były fantastycznym przyczynkiem do tego, aby dzieci same eksperymentowały, próbowały, doświadczały, a także kształciły zdolności manualne oraz wyrabiały nawyk pięknego i starannego pisania.
Była to dla dzieci wspaniała możliwość sprawdzenia własnych umiejętności i wytrwałości w wykonaniu powierzonych im działań. Kolejna aktywność polegała na wykonaniu pieczątek z ziemniaków, które uczestnicy sami przynieśli na zajęcia zgodnie z prośbą osób prowadzących. Dzieci miały okazję wykazania się kreatywnością, pomysłowością wykonując autorskie pieczątki za pomocą bezpiecznych narzędzi. Praca polegała na współdziałaniu i integracji z młodszymi uczestnikami, którzy niejednokrotnie potrzebowali pomocy starszych kolegów. Największą przyjemność i zabawę stanowiło stemplowanie i tworzenie wielobarwnych oraz artystycznych kompozycji. Dodatkową atrakcją było wyeksponowanie przez dzieci wszystkich prac wykonanych podczas spotkania w formie wystawy, którą mogli podziwiać zarówno rodzice, jak i użytkownicy biblioteki. Ewaluacją było podzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami dzieci uczestniczących w spotkaniu, jak również przygotowałyśmy quiz sprawdzający wiedzę z tematu jaki poruszany był na zajęciach. Każde dziecko otrzymało symboliczną nagrodę związaną z piśmiennictwem.   
Podczas zajęć dzieci miały możliwość zdobywania, jak również poszerzania wiedzy, rozwijania zainteresowań, eksperymentowania. Spotkania były okazją do nabywania nowych doświadczeń, kształtowania umiejętności współdziałania oraz wyrażania własnych przemyśleń i refleksji. Praca w grupie sprzyjała integracji uczestników, a niektórym dzieciom udało się  przełamać nieśmiałość, co umożliwiło im właściwe wyrażanie własnych emocji. Natomiast dla nas praca z dziećmi to bardzo ważne doświadczenia, które dostarczają nowych i ciekawych refleksji, będące wskazówkami na przyszłość. Bezcenne są także spostrzeżenia rodziców, które docierają do nas, że ich dzieci stają się bardziej otwarte, samodzielne, pogodne i zadowolone. 


W trakcie realizacji największym wyzwaniem było przygotowanie takiej tematyki zajęć, która byłaby interesująca, jak również atrakcyjna dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Podczas prowadzenia zajęć należało wykazać się dużą elastycznością i pomysłowością, aby zaangażować wszystkie dzieci do wspólnego działania. Dużym wyzwaniem było również przełamanie nieśmiałości wśród niektórych uczestników oraz stworzenie przyjaznej atmosfery, która sprzyjała swobodnemu wyrażania własnego zdania i aktywnego włączenia się w wspólną pracę.
Bardzo ważne jest z jaką grupą wiekową docelowo będziemy pracować, aby móc przygotować zajęcia w taki sposób, aby dostosowane były do poziomu, potrzeb i wieku dzieci. Należy również dobrze  zorganizować przebieg warsztatów. Dokonując podziału na grupy należy zróżnicować dzieci wiekowo oraz wybrać odpowiedniego lidera, który zadba o dobrą organizację pracy w ich grupie. Dobrze jest pozwolić dzieciom na samodzielne wykonywanie działań, gdyż właśnie wtedy będą mogli realizować własne pomysły i wykazać się inwencja twórczą.

Ewa Kośnik – Dąbkowska, 
Iwona Madej
Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu http://www.wbp.olsztyn.pl/~mbpmorag/index.php

1 komentarz: