piątek, 9 stycznia 2015

"Popołudnie z bajeczką" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sławkowie


Praca zdobyła jedną z trzech nagród głównych w konkursie "Dzieci buszują w bibliotece"

Od 2013 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Sławkowie wprowadziła do swojej stałej oferty cykl spotkań czytelniczych dla dzieci pod nazwą „Popołudnie z bajeczką”. Oferta jest skierowana do małych dzieci w wieku 0-5 lat oraz ich opiekunów. To zajęcia dla najmłodszych, które łączą czytanie książek ze wspólną zabawą dzieci i dorosłych, poznawaniu siebie i otaczającego świata. Zajęcia mają na celu kształtowanie nawyku czytania i obcowania z książką od najmłodszych lat, pomagają nabyć umiejętności społeczne oraz ukazują bibliotekę jako miejsce przyjazne małym dzieciom i ich opiekunom.

"Popołudnie z bajeczką” cieszy się ogromną popularnością, w spotkaniach bierze udział zawsze ok. 25 dzieci z opiekunami. W grupie przeważają dzieci w wieku 2-5 lat, ale przychodzą również mamy z niemowlętami (oprócz stałych bywalców, dzieci wciąż przybywa, zwykle jednak przeważają dziewczynki). Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Zajęcia łącznie ze spontaniczną zabawą trwają ok. 1,5 godziny. Spotkania wzbogacane są o nowe metody animacji: zabawy z chustą Klanza, teatrzyk kamiszibai, teatr cieni, elementy biblioterapii itp.




Listopadowe „Popołudnie z bajeczką”
8 listopada 30 dzieci wraz z opiekunami świętowało Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji bibliotekarki przygotowały dla swoich milusińskich nie lada niespodziankę. Jak każde spotkanie, to również rozpoczęło się wspólnym czytaniem bajki. Na tę okazję wybrane zostało opowiadanie Joanny Papuzińskiej pt. ”Agnieszka opowiada bajkę”. Czytanie zostało urozmaicone elementami logopedycznymi: naśladowanie odgłosów zwierząt występujących w bajce – kot, pies ; ćwiczenie mięśni twarzy poprzez naśladowanie różnych min – radość, zdziwienie, strach, złość itd.
Później, aby wprowadzić nowe metody animacji bibliotekarki zaprezentowały dzieciom teatr cieni – zainscenizowały opowiadanie W. Sutiejewa pt.: „Kto powiedział miał?”. Dzieci miały możliwość poznania nowej formy przekazu treści bajki. Towarzyszyła temu gra świateł (zgaszone światło w pomieszczeniu, podświetlony jedynie ekran teatrzyku), która okazała się niezwykle atrakcyjnym doświadczeniem.



Kolejnym elementem były wspólne zabawy ruchowe przy muzyce. Prowadzące opracowały układy taneczne, które wykonywały wspólnie z dziećmi do piosenek: „Mucha w mucholocie” oraz „Woogie Boogie”. Uczestnicy bardzo chętnie naśladowali Panie i szybko uczyli się pokazywanych gestów. Zabawy ruchowe to doskonały element spotkania, który uczy koordynacji, poruszania się w rytm muzyki, dodaje dzieciom odwagi i daje możliwość spożytkowania energii.


Nieodzownym elementem każdego spotkania są warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców. W ramach warsztatów rodzice dowiadują się jak kreatywnie aranżować czas dzieciom. Zajęcia uczą współpracy, rozwijają wyobraźnię, umiejętności manualne i ekspresyjne maluchów. Tym razem, nawiązując do teatrzyku cieni, samodzielnie wykonywane były kukiełki do domowego teatrzyku. Dzieci z pomocą rodziców wycinały z papieru motyle, kolorowały je kredkami, a następnie mocowały do patyczków.

Elementem kończącym każde spotkanie jest samodzielna, spontaniczna zabawa najmłodszych, kiedy to dzieci naprawdę „buszują w bibliotece” – bawią się zabawkami, nawiązują nowe znajomości, chowają się w bibliotecznych zakamarkach. W tym czasie rodzice mogą wymienić się doświadczeniami, poobserwować swoje pociechy w relacjach z rówieśnikami i wypożyczyć książki do domu.



Trzy wyzwania, z jakimi musiałyśmy się zmierzyć podczas realizacji zajęć:
  1. Zajęcia mają formę otwartą, dlatego musiałyśmy być przygotowane na dużą liczbę uczestników – przygotowanie dużej powierzchni do zabaw, zakup dywanów, stolików, krzesełek oraz większej ilości artykułów papierniczych.
  2. Dostosować formę zajęć do wieku dzieci (odpowiednia literatura, łatwe zabawy ruchowe, ciekawe animacje – dzieci nie lubią monotonii!).
  3. Przełamanie własnych barier scenicznych i przekonanie się, że dzieci to najlepsza publiczność, jaką mogłyśmy sobie wymarzyć!
Trzy złote rady dla osób, które zechcą skorzystać z naszych doświadczeń:
  1. Różnorodność działań podczas jednego spotkania (czytanie, zabawy ruchowe, warsztaty plastyczne, spontaniczna zabawa!).
  2. Wybranie dwóch lub trzech krótkich bajek zamiast jednej długiej, w czasie czytania pokazywanie ilustracji w książce i naśladowanie bohaterów opowiadania.
  3. Przygotowanie poczęstunku i napoi dla dzieci (jeśli nie mamy własnych środków, możemy zaproponować rodzicom, aby przynieśli paluszki, ciasteczka, chrupki, napoje itp.).
Joanna Glanowska
Marta Massalska
Miejska Biblioteka Publiczna w Sławkowie: www.mbp.slawkow.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz