czwartek, 15 stycznia 2015

"Poznajemy bibliotekę" Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu Filia Gołkowicach

Praca uzyskała dodatkową nagrodę w konkursie "Dzieci buszują w bibliotece"

Jedną z grup, która cyklicznie uczestniczy w zajęciach bibliotecznych jest grupa maluchów z Niepublicznego Przedszkola „Skrzat” w Gołkowicach. Oddział liczy 28 maluchów w przedziale wiekowym 2,5 do 5 lat z przewagą dziewczynek.
Zajęcia odbywają się cyklicznie raz w tygodniu – w środy – i dotyczą uzgodnionego wraz z nauczycielką przedszkola wybranego tematu. Są to zazwyczaj cykle zajęć, na które przy pięknej pogodzie dzieci przychodzą do biblioteki, natomiast przy gorszych warunkach atmosferycznych bibliotekarka idzie do przedszkola. W obecnym czasie prowadzony jest cykl zajęć: „Cztery pory roku” zaplanowanych na 12 spotkań 30 minutowych, gdzie na każdą porę roku przypadają 3 zajęcia odbywające się podczas autentycznych pór roku. Resztę zajęć to pojedyncze spotkania zorganizowane na potrzeby tematyczne zarówno biblioteki jak i przedszkola.

Opisane poniżej spotkanie odbyło się na potrzeby jednej i drugiej placówki w celu zachęcenia dzieci do korzystania z biblioteki, zainteresowanie książką, a rodziców do pokazania jakie możliwości rozwoju daje korzystanie z tejże placówki, a także jak zmienia się jej charakter oraz zasady korzystania z księgozbioru, rozbudzenie potrzeb czytelniczych i indywidualnych zainteresowań zarówno dzieci jak i ich rodziców.

Oto jedno z przeprowadzonych spotkań, które miało miejsce w czerwcu 2014 r. Grupa dzieci w przedziale wiekowych 2,5 - 5 lat została zaproszona do biblioteki wraz z nauczycielkami. Po wstępnym przywitaniu, dzieci mogły swobodnie poruszać się pomiędzy regałami, aby zobaczyć jakie książki, przedmioty itp. rzeczy znajdują się w bibliotece. Następnie bibliotekarka zwróciła szczególną uwagę na regały z książkami dla dzieci, pokazując różnie formaty, nietypowe kształty książek, które przede wszystkim są przeznaczone dla nich. Potem każde dziecko mogło sobie wybrać kilka dowolnych książek, usiąść w wybranym prze siebie miejscu i dokładnie przeglądać. Po kilku minutach nastąpiła kolejna część prezentacji biblioteki, a więc jak można wypożyczać książki, co trzeba zrobić aby się zapisać i jak wygląda sam proces wypożyczania.

Otóż każde dziecko miało możliwość na kilka chwil poczuć się bibliotekarzem siedząc za ladą biblioteczną i podkładając pod czytnik kod kreskowy książki – tak na niby wypożyczając koledze. Zabawa trwała bardzo długo wbrew zaplanowanemu czasowi, bo okazało się, że każdy od tej pory chce pracować w bibliotece. Na twarzach dzieci było widać ogromne zadowolenie, a wręcz dumę, że się było choćby przez chwilę „dorosłym”. Zobaczyły, że komputer służy nie tylko do gier i oglądania filmów ale jest bardzo potrzebny do pracy w bibliotece. Po zabawie bibliotekarka zaproponowała głośne czytanie fragmentu z książki: „Przygody przyjaciół z zagrody” M. Spurgeon, po którym odbył się krótki konkurs z zagadkami. Po skończonym spotkaniu, które z zaplanowanego na 20 minut przeciągło się prawie do godziny czasu należy sądzić, że dzieci wcale się nie nudziły, a wręcz przeciwnie – nie bardzo chciały wracać do przedszkola, obiecując, że jeszcze przyjdą. Na koniec każde dziecko otrzymało upominek – zakładkę do książki. Natomiast nauczycielki wypożyczyły kilka wybranych przez dzieci książek do przedszkola, aby tam nadal kontynuować głośne czytanie w wolnych chwilach. Należy tutaj zwrócić uwagę, że efektem tego spotkania było kolejne, na które dzieci przyniosły pokolorowaną przez siebie sylwetę lisa, o którym słuchały przy głośnym czytaniu. Została zrobiona wystawka prac. Każde dziecko otrzymało nagrodę w formie dyplomu i słodkiego upominku. Okazało się także, że dzieci opowiedziały swoim rodzicom o ich wystawie w bibliotece, co w rezultacie skłoniło mamę, tatę, dziadków do przyjścia i zobaczenia dzieł swoich pociech, a to spowodowało, że oprócz dziecka zainteresowanie biblioteką wykazały także osoby dorosłe, z których niektórzy (niestety) po raz pierwszy mieli okazję odwiedzić Bibliotekę Publiczną. Rodzice chętnie zapisywali swoje dzieci do biblioteki, przy okazji zapisując również siebie. Zaowocowało to powiększeniem grona czytelników biblioteki z czego zadowoleni są wszyscy - nie tylko bibliotekarze ale również dzieci, bo mogą sami zdecydować o tym jaką książkę zabrać do domu i rodzice, gdyż – jak wynika z rozmów z nimi – cieszą się chwilami spędzonymi razem z maluchami.

Na koniec moje własne doświadczenia z pracy z dziećmi. Po pierwsze – nie ma innej możliwości jak solidne przygotowanie i stworzenie przemyślanego scenariusza, a jednocześnie niesamowita elastyczność w jego łamaniu, gdyż dzieci zadają mnóstwo pytań zupełnie nieprzewidzianych w konspekcie. Kolejną rzeczą na, którą w szczególny sposób zwracałam uwagę to przekazywanie wszelkich informacji bibliotecznych w sposób bardzo prosty, zrozumiały i ciekawy dla małego czytelnika. Aby pozyskać nowych czytelników zarówno tych małych jak i dużych wystarczy zaprosić dzieci do biblioteki a one zachęcone przez chęć posiadania karty bibliotecznej przyprowadzą innych.


Scenariusz spotkania
z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola „Skrzat” w Gołkowicach
Temat: „Poznajemy bibliotekę”
Cele spotkania:
·         zapoznanie z biblioteką
·         zachęcenie dzieci do korzystania z zasobów biblioteki publicznej;
·         propagowanie czytelnictwa w rodzinach;
·         rozwijanie wyobraźni;
·         stymulowanie rozwoju uwagi i pamięci
Metody:
·         słowna
·         pokaz
·         metoda aktywizująca
Formy:
·         indywidualna
·         zbiorowa
Bibliografia: „Przygody przyjaciół z zagrody” M. Spurgeon
Środki dydaktyczne: książki dla dzieci, zagadki, komputer, czytnik, karty biblioteczne, sylwety lisa,  tablice ze zdjęciami zwierząt leśnych m.in. lisa, wiewiórki, dzika, niedźwiedzia,  zakładki do książek
Czas trwania: 20 - 30 min.
Uczestnicy: przedszkolaki wiek 2,5 – 5 lat
Prowadząca: Grażyna Warzecha
Przebieg:
  • Przywitanie przybyłych do biblioteki dzieci oraz ich opiekunów.
  • Zapoznanie dzieci z wyglądem biblioteki – dzieci swobodnie poruszają się pomiędzy regałami, bibliotekarka opowiada dzieciom jakie książki umieszczone są na regałach, odpowiada na pytania dzieci.
  • Dzieci zostają zaproszone do regałów z książkami dla dzieci – pokaz różnych formatów książek, rozmowa na temat szanowania książek. Udzielanie odpowiedzi na pytania.
  • Oglądanie wybranych przez przedszkolaków książek. Każde dziecko może sobie wybrać interesujący go egzemplarz, wybrać dowolne miejsce w bibliotece i swobodnie usiąść z książką zapoznając się z jej zawartością. Po obejrzeniu może skorzystać z kolejnego egzemplarza.
  • Zabawa w „bibliotekarza”. Prowadząca zapoznaje uczestników z zasadami zapisania się do biblioteki oraz wypożyczania książek do domu. Następnie każde dziecko wybiera sobie dowolną książeczkę i ustawia się w kolejce, aby „tak na niby” wypożyczyć. Za ladą biblioteczną zasiada jedno dziecko, potem następne, itd., aż każde będzie miało możliwość być „bibliotekarzem”. 
  • Słuchanie fragmentu książki „Przygody przyjaciół z zagrody” M. Spurgeon.
  • Zagadki o zwierzętach leśnych. (Zał. 1)
  • Zabawa ruchowa „Jakie to zwierzątko”. W różnych miejscach na regałach rozwiesza się tablice odwrócone tyłem, na których znajdują się zdjęcia różnych zwierząt leśnych. Dzieci podchodzą do wybranej przez siebie tablicy. Na prośbę prowadzącej odwracają tablicę i odgadują jakie to zwierzątko. Natomiast zadaniem reszty grupy jest naśladowanie głosu tego zwierzątka.
  • Rozdanie każdemu dziecku zakładki do książki, oraz sylwet lisa do pokolorowania.
  • Wypożyczenie przez nauczycielkę książek do przedszkola.
  • Podziękowanie wszystkim gościom za przybycie, zachęcenie dzieci do odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami, dziadkami i zaproszenie grupy na kolejne spotkanie za tydzień.


Załącznik 1

Co za zwierz po lesie chodzi
I rudą kitą liście zamiata?
Gdy noc ciemna zapada
cichutko do kurników się skrada.
(lis)

Idę sobie leśną drogą
Czasem gniewnie tupnę nogą
Kolce mam i wzdłuż i wszerz
 Kto ja jestem? Właśnie .....
 (Jeż)

Z drzewa na drzewo bez kłopotu skaczę
Zbieram orzeszki , kiedy je zobaczę
Jestem dumna z kity, co ją rudą noszę
Jak ja się nazywam? Odgadnijcie proszę.
(wiewiórka)

Grażyna Warzecha
Filia Biblioteczna w Gołkowicach: http://bibgol.cba.pl/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz