piątek, 16 stycznia 2015

"Witaj wiosenko!" Filia nr 1 w Bojszowach Nowych – Gminna Biblioteka Publiczna w Bojszowach

Praca zdobyła nagrodę dodatkową w konkursie "Dzieci buszują w bibliotece"

I.           INFORMACJA O GRUPIE
Filia w Bojszowach Nowych prowadzi zajęcia edukacyjne poprzez zabawę dla dzieci i ich rodziców/opiekunów pod nazwą „Akademia zabawy”  od listopada 2013 roku. Do czerwca 2014 roku prowadzono zajęcia z 8 dzieci (5 dziewczynek, 3 chłopców) w wieku od 1,5 – 4 lata.  We wrześniu  2014 roku nastąpił nowy nabór  i obecnie w zajęciach bierze udział 8 dzieci (4 dziewczynki i 4 chłopców) w wieku od 2-4 lat.
Zajęcia w ramach „Akademii zabawy” jak już wcześniej wspomniałam trwają od roku i prowadzone są systematycznie raz w tygodniu, trwają od 45-60 min. Dodatkowo dzieci z „Akademii zabawy”  biorą udział w ogólnopolskich akcjach takich jak: Tydzień Bibliotek i Cała Polska czyta dzieciom.

II.        CEL ZAJĘĆ
Zajęcia edukacyjne poprzez zabawę mają na celu zaznajomić dorosłych z ciekawymi formami zabawy z najmłodszymi, a z drugiej strony kształtują  umiejętności społeczne dzieci, zgodne funkcjonowanie w zabawie, kształtowanie odporności emocjonalnej dziecka, przełamanie bariery nieśmiałości oraz zwiększanie poczucia własnej wartości. Zajęcia, w których uczestniczą dzieci z dorosłymi w bezpośredni sposób wpływają na pełny rozwój dziecka oraz dają poczucie bezpieczeństwa. Przygotowują dziecko do uczestnictwa w zajęciach w przedszkolu.


III.      OPIS PRZYKŁADOWYCH ZAJĘĆ
TEMAT : Witaj wiosenko !
Cele główne:
- integrowanie dzieci i budowanie więzi między rodzicami/opiekunami,
- ćwiczenie pamięci poprzez powtarzanie poznanych piosenek, zabaw i wierszy,
- kształtowanie uwagi podczas głośnego czytania.
Cele szczegółowe:
- zapoznanie ze zwyczajami i obrzędami ludowymi związanymi z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny,
- poszerzenie słownictwa dzieci,
- rozwijanie  wrażliwości muzycznej,
- poznanie zwiastunów wiosny,
- utrwalanie nazw kolorów i figur geometrycznych,
- zaznajomienie ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie wiosną,
- rozwijanie myślenia, rozumowania, pamięci i wyobraźni.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.     Powitanie – polega na indywidualnym przywitaniu bibliotekarki z każdym dzieckiem i zaproszenia go do sali na dywanik.
2.     Głośne czytanie  - „Przyjaciele królika Franka”.
Rozmowa na temat przeczytanej książki. Książka zawsze tematycznie związana jest z tematem zajęć. Wokół jej treści kształtuje się rozmowa z dziećmi na dany temat. W tym wypadku był to pierwszy dzień wiosny.
3.     Indywidualna  praca plastyczna – dzieci przechodzą do stoliczków gdzie przy pomocy
rodziców/opiekunów lub samodzielnie (w zależności od wieku dziecka) wykonują pracę plastyczną. Tym razem dzieci wyklejały bibułą krokusa.  Po skończeniu pracy jest ona podpisana imieniem dziecka, a dziecko chwalimy za wykonanie.
4.     Śpiew  z pokazywaniem – po zakończeniu prac plastycznych zapraszam dzieci na
dywanik gdzie przypominamy sobie piosenki lub wierszyki. Podczas opisywanych zajęć dzieci śpiewały piosenkę z pokazywaniem .
"PADA DESZCZYK"
Pada deszczyk, pada deszczyk, wieje wieje wiatr (naśladujemy gestem)
Pada deszczyk, pada deszczyk, wieje wieje wiatr
Błyskawica (klaśnięcie) grzmot (tupnięcie nogą), błyskawica grzmot
a na niebie kolorowa tęcza  (rysujemy tęczę oburącz z góry na dół)
Błyskawica grzmot, błyskawica grzmot, a na niebie kolorowa  tęcza.
5.          Wiosenny taniec z szarfą – przypominamy sobie wiosenne kolory
Każde dziecko otrzymuje kolorową szarfę z bibuły i tańczy w rytm muzyki. Dzieci w zależności od usposobienia tańczą same lub z rodzicami.
6.          Przerwa – herbatka i ciasteczko
7.          Wiosenny gaik – praca z rodzicami/opiekunami
Każde dziecko otrzymuje gałązkę, którą wspólnie z rodzicem/opiekunem dekoruje kolorowymi szarfami z bibuły.
8.          Zabawa dydaktyczna z piłką (dodatkowa)
Odgadywanie figur na podany kolor (w sali wiszą podstawowe figury geometryczne, które dzieci wcześniej poznały).
9.          Zakończenie
Każde zajęcia kończę nagrodzeniem  dzieci naklejkami , podziękowaniem za wspólną zabawę i zaproszeniem na kolejne zajęcia.

IV.       REFLEKSJE
Dziecko poprzez udział w zajęciach rozwija wiadomości i umiejętności m. in. w zakresie:
·                   mowy i myślenia
·                   sprawności manualnej
·                   sprawności ruchowej
·                   rozwoju emocjonalno-społecznego
·                   współdziałania w zespole
·                   rozwijania twórczej  inwencji
Rodzice/opiekunowie mają okazję do spędzenia ciekawie czasu z własnym dzieckiem poza domem, uczestnicząc  z dzieckiem w różnych proponowanych przeze mnie aktywnościach  poznają jeszcze lepiej swoje dziecko w nowym miejscu, mają okazję do uczenia się i pogłębiania wiedzy na temat bycia dobrym rodzicem, będąc w grupie z innymi dorosłymi mogą uczyć się od siebie wzajemnie, wymieniać informacjami i doświadczeniami, angażują i rozwijają swoje umiejętności na rzecz wspólnych działań związanych z dziećmi.  Zajęcia takie są dla nich inspiracją do nowych zabaw z dzieckiem w domowym zaciszu.
Zauważam, że niektórzy rodzice/opiekunowie powtarzają w domu z dziećmi zabawy, piosenki, wierszyki. Pytają o tytuły książek, które są czytane dzieciom, ponieważ dziecko chętnie wraca do niektórych wierszyków, opowiadań.  Jeżeli zdarzają się momenty kiedy jedno dziecko zrobi coś drugiemu wtedy dorośli rozmawiają z dziećmi rozwiązując wspólnie konflikt. Za każdym razem powtarzamy dzieciom, że spotykamy się po to, żeby  wspólnie, wesoło i bezpiecznie się bawić.

Prowadzenie zajęć dla dzieci i rodziców/opiekunów  to dla mnie wielka radość. Praca ta daje mi wiele satysfakcji. Czasami kiedy z tygodnia na tydzień przygotowuję się na kolejne zajęcia mam trudności z wybraniem tematu. Trudności te wynikają  z różnorodności pomysłów, które tkwią w mojej głowie , o których chciałabym dzieciom opowiedzieć, co chciałabym zaproponować rodzicom/opiekunom.
Jestem maniaczką zbierania wszystkiego i wykorzystuję to podczas zajęć, pokazując dorosłym, że można z dzieckiem bawić się wszystkim. Podpowiadam jak samemu zrobić np. stempelki, farby itp.
Czasami zajęcia mają inny scenariusz niż ten, który sobie przygotowuję. Wynika to z aktywności dzieci, które czasami chcą się bawić w coś innego. Dlatego w przebiegu zajęć zabawa dydaktyczna została oznaczona jako dodatkowa, bo dzieci pytały kiedy będą figury. Cieszę się , że mogę poprzez zabawę dostosowaną  do wieku i zdolności dzieci przekazać im wiedzę, pomóc im przezwyciężyć lęki, obawy, rozwinąć ich kreatywność. Dzieci uczą się jak radzić sobie z emocjami kiedy jeszcze jest z nimi rodzic.
Cieszy mnie fakt, że dzieci, które uczestniczyły w zajęciach od listopada do czerwca i obecnie uczęszczają do przedszkola  nie miały problemów z adaptacją wśród rówieśników, z odnalezieniem się w nowym miejscu, z rozstaniem z rodzicem. Są to fakty potwierdzone przez rodziców/opiekunów.
   
    IV. Trzy wyzwania, z jakimi musiałyście/ musieliście się zmierzyć podczas realizacji zajęć;
- dostosować treść zajęć do dzieci w wieku od 2 do 4 lat;
- zapewnić dzieciom bezpieczeństwo podczas zajęć, zwłaszcza ruchowych;
- praca z małymi dziećmi + rodzice 
    V. Trzy ”złote rady” będące mini-poradnikiem dla osób, które zechcą skorzystać
z waszych doświadczeń.
  • Jeśli wprowadzamy do zajęć  zabawy kołowe, piosenki lub wierszyki niech one będą w repertuarze przez kilka miesięcy (jeśli spotykamy się co tydzień).
  • Dobrze jest spotykać się co tydzień w ten sam dzień , to gwarantuje stałą frekwencję. 
  • Od samego początku aktywujmy rodziców/opiekunów żebyśmy nie zostały same.


 Hanna Mika
Gminna Biblioteka Publiczna w Bojszowach: http://biblioteka.bojszowy.pl/biblioteka/ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz